18. 8. 2006
Pridali sme foto Carnet de passage en douane do sekcie Dokumenty.
17. 8. 2006
Manažér Environ servis moto tímu nám potvrdil, že slovenskí jazdci Jaroslav Katriňák a Ivan Jakeš sa nebudú štartovať na rely faraónov. Jaro uprednostnil tréning v Maroku, ktorý je menej finančne náročný.
16. 8. 2006
Na stránku sme pridali sekciu Dokumenty, kde sa môžete dozvedieť niečo viac o administratívnej príprave na cestu.
22. 6. 2006
Pribrali sme k sebe Francuza, ktorý jazdí na BMW R 1200 GS. Jeho obľúbenými destináciami sú Rumunsko, Ukrajina a Grécko.
Nadviažeme na naše minulé video (Začíname s terénom - Enduro vs. Motokros) a povieme si niečo o motoroch. Ak sa totiž rozhodneš pre motorku do terénu budeš sa pravdepodobne rozhodovať aj medzi dvojtaktom a štvortaktom. Povieme si aké sú rozdiely v konštrukcii a čo to pre teba ako majiteľa znamená a tiež o tom ako dvojtakty a štvortakty jazdia.
Ďakujeme firme KTM Košice za poskytnutie priestorov a motoriek na natáčanie tohto videa.
Video obsahuje fotografie a video zábery z testovania motoriek v našej redakcii a z rôznych akcií a pretekov kde sme sa zúčastnili.
zaujimalo by ma precoby dvojtakt nebrzdil motorom ....Ked zavres plyn piest ide dalej.....kompresia ide ...viem ze trabanty a vartburgy mali volnobezku....ale to nieje technologicka a principialna sucast dvojtaktu...ci.?
Re: matus: ahaaaa takze ta volnobezka tam je nato ze ked uberem plyn, ide hned do volnobehu a valec pali aby mazal...jasneeeeeee takze je to principialna sucast dvojtaktu...dikes
este by ma zaujimalo ako mozu splnat nove dvojtakty emisne normy ked pri tom preplachu stale musis cast paliva poslat do vyfuku...ibaze by preplach nebol taky dosledny ako pri starych dvojtaktoch tym padom by tam ostala cast vyfukovych plynov..nazvime to recyklacia...tak?
je to zaujimava tema.... ale jedna vec je jasna.Mazanie palivom nieje principialna sucast dvojtaktu. vid dieselove dvojtakty...neviem preco toto este nepretavili do benzinu...
Re: cruelbody: Problém s emisiami nie je nai tak spaľovanie oleja, sú dnes dobré oleje, stačí menej oleja a dobre sa spáli. Problém emisií bol práve vo výplachu a v tom, že klasika dvojtakt čast nespálenej zmesi šiel do výfuku...
Toto napr KTM TPI vyriešilo práve vstrekom do prefukového kanálu (transfer port) Písal som o tom v teste keď to predstavili.Sú tam dva a sú dosť blízko k spaľovacej komore, pomocou dvoch vstrekov tam vedia dať dostatok paliva a nie je to priamy vstrek do valca (ktorý musí byť pod vysokým tlakom a je problém s karbonom - upchanie vstrekov) No a vstrek vedia spraviť až po zapchaní výfuku - teda nespálené palivo do výfuku neuteká...
A voľnobežku na Trabanta dávali aby ľudia nezadreli motor, keby motorom dlho brzdili - šli dole kopcom - kedy ide cez kabec minimum paliva a minimum oleja teda. Ja na Jawe keď idem dole kopcom sem tam vrknem aj do plynu aby som premazal...
Dobré informačné video.
cruelbody prečo dvojtakt nebrzdí motorom ?
Pretože má vačšinou menší objem
pretože má vačšinou menšiu kompresiu
pretože ho nebrzdia a značne, pružiny ventilov a celý ventilový rozvod
okrem toho malé rozpohybovanie piesta explóziou volnobežnej dávky zmesi nastáva každú otáčku a nie každú druhú.
p.s. Trabant 601 mal volnobežku iba na štvorke, perfektná vec no neviem, či zámerom bola ochrana pred zadretím pri brzdení motorom. Warburg 353 mal vypínateľnú volnobežku pre všetky kvalty.
Volnobežná dávka znamená volnobežná dávka benzínu a vzduchu = zmesi, ktorá ide do motora aj ked je zavretý plyn. Pri karbcoch vždy, pri vstrekovaní niekedy
Nikde som nepísal, že krosky majú voľnobežku, ale súčasné ju majú asi všetky, no nie v prevodovke .
Re: tryskac: dobré vysvetlenie toho slabšieho brzdenia motorom...
Trabant som kedysi mal a čítal som aj manuál v knižnici ak sa nemýlim tam som sa dočítal o tom že voľnobežka je na zabránenie zadretia motora. Bežný vodič nevedel že nemôže dlhé klesania nechať brzdiť motor...
Voľnobežku mali len dvojtakty... Neviem o tom že by to dávali do 4T. Načo aj...
Awia dvojtakty sa pri brzdení motorom určite môžu zadrieť a je možné, že to tak aj v návode napísali. No v reále štvorka sa na trabim používala v rýchlostiach cca 80 kmh až nekonečno t.j. 3000-4500 ot. No na bežných kopcoch typu Šturec či Stelvio kde by brzdenie motorom malo význam by však pri rýchlostiach zostupu medzi 40-70 t.j. 1500-2500 ot. by mal motor na štvorke mini brzdný účinok a tak neznalí tam aj tak šmykli aspoň trojku. Samozrejme sem tam sa nájdu aj klesania typu St. Smokovec - Porad ...
Ale k téme niektorí používajú tzv. rekluse spojku. Teoreticky som čosi o nej čítal, no prakticky o nej neviem absolútne nič. Vhodné, nevhodné pre začiatočníkov? A čo do dvojtaktu?
Mne len nejde do hlavy ze sa stale drzia tej koncepcie ze olej do paliva.inak.. dvojtakt pali kazdu dobu ....2x vykon 2x krutak.Zahada ze sa masivne nepresadil aj v civilnom sektore... a ze sa nepresadil 2takt diesel
Dôvod úpravy:
Upravené 1 krát. Naposledy upravil cruelbody (16.12.2019 22:21)
Re: tryskac: ked som chcel reklus bolo mi povedane do 2T pre 300 , a to plny automat , vraj jazdi aj spicka , pre zaciatocnika vyhoda ze ti nezdochne a pomoze ked nestihas spojkovat , nevyhoda ze mozno zlenivies , oprdis techniku a musis si zvykat ,
Dvojtaktne dieselove motory, su velka buducnost, ale nie pre osobnu dopravu a bezne osobne a nakladne auta. Od doby ked sa to vyznamne pouzivalo v nakl. autach, elektrocentralach, traktoroch, lokomotivach a lodiach, doba pokrocila. Dnes to pouziva a pouzivat pravdepodobne bude asi najma armada, najmodernejsie 2T diesely, su riesene protibeznymi piestami a tieto motory su urcene ako trakcne pohonne jednotky do tankov a vseliakej samohybnej techniky.
Celkovo sa to zacina ale vyplacat, od jedneho megawatu vykonu pohonnej jednotky.
Aby sa motor netrapil sirokym rozpatim otacok, je to riesene, ako trakcny pohon, kde cast elektrickeho vykonu, je pouzita nielen na pohyb vozidla, ale na napajanie elektrickej vyzbroje, ktora potrebuje castokrat aj viac ako 200-300kW.
Zivotnost sa moc neriesi, jednak z principu a jednak preto, ze pohonna jednotka, sa meni ako modul, co je vyhodne a lacne.
Rekluzova spojka je super vec, je to stara utilitka, ale pre 2t motory do endur a krosiek, super vec. Najma opat vychadza z taktickeho pouzitia, ked napriklad pridavne systemy a podporne systemy jednostopeho vozidla, ulahcia prevadzku, alebo pouzitie zbrane za jazdy, pripadne je potrebne nasadenie lyzi do snehu, nieje mozne radenie nohou, radi sa vykyvom lavej packy, ktora ovlada zadnu brzdu, na miesto spojky.
Brzdenie 2T motorom je menej ucinne, Dlhodobo nebezpecne, ak motor 2t,nema mazanie, nezavisle na zmesi, priamo do kluky a olej sa nedostane na pracovnu plochu valca a kruzkov, bez benzinovej zmesi, hrozi pridretie motora, alebo sa len skratka znizuje zivotnost, lebo stupa neumerne opotrebenie kruzkov, piestu a valca.
Treba si uvedomit, ze straty vykonove v 4T motore na pohon rozvodov, vyssia kompresia a uzavretie klapky sacej, pretvori motor 4t na nieco ako kompresor z uzavretym sanim, teda stratovy vykon toho sustrojenstva je obrovsky.
Ale treba si uvedomit, ze pridanim spalovacej zmesi a jej zapalenim, vo valcoch, sa straty v rozvodoch, nezmensia, je to stala vykonova strata.
Kedysi a dodnes, sa straty vykonove v 4T motoroch riesia a to roznymi sposobmi.
Bud sa riesi po starom, teda napriklad desmodromickym rozvodom, alebo vseliakymi premennymi casovaniami ventilov, ich docasne vyvesovanie a odstavovanie pracovneho cyklu valcov, alebo priamym vstrekovanim a upustenim od skrtiacej klapky a tp.
Pre moto, ale velmi neprakticke.