Novinky:

25. 11. 2007
Chystáme ďalšiu výpravu: MDA 2008

7. 10. 2006
Šťastne doma! Za nami 11 800 km, 24 dní, 8 krajín, 3 kontinenty a nespočetne veľa zážitkov.

30. 9. 2006
Dobili sme pyramídy v Gíze.

20. 9. 2006
Herghott sa z rodinných dôvodov rozhodol opustiť spolucestovateľov a vrátiť sa domov.

14. 9. 2006
Vyrazili sme na cestu.

31. 8. 2006
Spustili sme Foto galériu expedície.

18. 8. 2006
Pridali sme foto Carnet de passage en douane do sekcie Dokumenty.

17. 8. 2006
Manažér Environ servis moto tímu nám potvrdil, že slovenskí jazdci Jaroslav Katriňák a Ivan Jakeš sa nebudú štartovať na rely faraónov. Jaro uprednostnil tréning v Maroku, ktorý je menej finančne náročný.

16. 8. 2006
Na stránku sme pridali sekciu Dokumenty, kde sa môžete dozvedieť niečo viac o administratívnej príprave na cestu.

22. 6. 2006
Pribrali sme k sebe Francuza, ktorý jazdí na BMW R 1200 GS. Jeho obľúbenými destináciami sú Rumunsko, Ukrajina a Grécko.

Podporili nás:

www.psik.sk www.ceper.sk www.touranbike.sk www.styx.sk www.repsol.sk www.honda.sk www.conti.sk TEMPUS fmoto Moto Geld SMC MItas Bike Security Enduro Aktual

Naša cesta - Jordánsko

Jordánsko

Jordánsko

Hlavné mesto: Ammán
Počet obyvateľov: 5 730 000
Úradný jazyk: arabčina
Rozloha: 92 300 km2
Mena: jordánsky dinár (JOD)

Zaujímavosti, ktoré plánujeme navštíviť: Mŕtve more, hora Nebo, Petra

Jordánsko - Mŕtve more
Mŕtve more

Petra - leží v údolí Vadí Músá, asi 50 km od mesta Maana a asi 150 km od Ammánu. Je to magické miesto, najznámejšia jordánska pamiatka, ktorá je dodnes zakrytá mnohými tajomstvami. Úžasné mesto Nabatejcov a Rimanov bolo založené už v I. storočí pr. n. l. V Starom zákone je o ňom zmienka, že práve cez Petru viedol Mojžiš svoj vyvolený národ, do Zeme zasľúbenej. Údajne udrel do skaly, z ktorej potom vytrysol prameň vody. Toto pohrebisko je vytesané do skál a z jeho výstavbou sa začalo už vo 4. storočím pred našim letopočtom, keď krajinu ovládal nomádsky kmeň Nabatejcov. Na tomto pohrebisku sú pochovaní tí najbohatší Nabatejci. Zhruba 200 rokov po vzniku Petry sa jej zmnocnili Rimania a nová ríša vnútila Petre novú podobu. V tomto období vznikli rímske kúpele, fórum, divadlo…. Časom však Petra stratila svoj význam a upadla do zabudnutia, pretože karavány a obchodné cesty našli nový, iný smer. Okrem miestnych tu neprišiel nikto z cudzincov. Trvalo to až do 19. storočia, keď švajčiarsky bádateľ Johann Ludwig objavil rozsadlinu Sik, na ktorej konci stálo to, čo hľadal - El Kasneh, dnes najvýznamnejšie miesto Petry.

Jordánsko - Petra
Petra

Vrch Nebo je miestom, kde údajne zomrel Mojžiš.

Jordánsko - hora Nebo
hora Nebo

Ďalšie zaujímavosti:

Ammán – hlavné mesto, ktoré v sebe skrýva rímske divadlo, citadelu… Je to skutočne veľmi zvláštne mesto postavené na viacerých pahorkoch. Z Citadely je pekný rozhľad na mesto. Ammán bol založený pred 5-timi tisíckami rokov. Svoj rozkvet dosiahol už pred príchodom Rimanov. Neďaleko od hlavného mesta sa nachádza množstvo púštnych hradov.

Jerash „Pompeje Východu“ - to, čo v Jerashi uvidíte je iba malá časť (údajne iba 20%) neodkrytého antického mesta. Históriu mesta a vzhľad vytvorili Nabatejci, neskôr to boli Gréci, či Rimania. A práve z tohoto obdobia sa zachoval Diov chrám so šepkajúcimi stĺpmi, uvidíte tu aj chrám bohyne Artemis, či Veľké fórum, Cardo maximum a mnoho, mnoho ďalších stavieb. Azda najväčšou raritou v Jerashi sú „Šepkajúce stĺpy“, ktoré sa pohybujú, keď sa do nich opriete a pri tom nespadnú! Odborníci doteraz neprišli na spôsob akým boli tieto stĺpy postavené, že doteraz stoja, že sa v priebehu storočí nezrútili. Jerash totiž leží v silnej seizmickej oblasti a v minulosti už bolo zopárkrát postihnuté zemetrasením.

Ajlun – pevnost nad údolím Jordánu.

Madaba - mesto Makabejcov, známe predovšetkým krásnou starou mozaikou mapy Svätej zeme

Wadi Rum: Po kráľovskej ceste z Madaby cez pevnosť Kerak sa dostanete až do Wadi Rum. Je to malá dedinka, ležiaca v údolí Rum. Práve vo Wadi Rum uvidíte aká je krásna púšť. Uvidíte červený piesok, nezvyčajné skalné útvary a kresby na skalách, ktoré pochádzajú zo 6. st. pr. n.l.

Aqaba: Najjužnejším mestom krajiny je Aqaba, ktorá leží na brehoch Červeného mora a je vstupnou bránou do Izraela. Aqaba bola kedysi (už 4000 rokov pred n.l) iba maličká rybárska dedinka, v súčasnom období je to vyhľadávané stredisko cestovného ruchu s príjemným počasím dokanca aj v zimných mesiacoch – okolo 25 stupňov celzia.

Cestopisná kniha a DVD:

Tomáš Hajduch:

Prezývka: Awia
Dátum narodenia: 30.12.1980
Bydlisko: Košice, Slovensko
Kontakt: tomas.hajduch@motoride.sk
Tel: +421 903 31 31 36

Peter Fischer:

Prezývka: Herghott
Dátum narodenia: 07.03.1982
Bydlisko: Svätý Jur, Slovensko
Kontakt: peter.fischer@motoride.sk
Tel: +421 903 123 130

Igor Krajčo:

Prezývka: Francuz
Dátum narodenia: 02.09.1971
Bydlisko: Trnava, Slovensko
Kontakt: france@post.sk
Tel: +421 903 122 482