|
Analýza
dopravnej nehodovosti a jej následkov za obdobie od 1. januára do 31. marca 2008 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2007.
Vývoj dopravnej nehodovosti v období od 1.1. do 31.3.2008 je charakterizovaný poklesom počtu dopravných nehôd a taktieţ poklesom ostatných základných ukazovateľov /nebezpečnosti/ dopravných nehôd. Na území Slovenskej republiky bolo v tomto období zaevidovaných celkom 14.055 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 15 nehôd menej.
Situácia vo výskyte dopravných nehôd v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky je nasledovná. Najväčší počet dopravných nehôd evidujeme na území Bratislavského /2.817 nehôd/, Ţilinského /2.030 nehôd/, Košického /1.824 nehôd/, Prešovského kraja /1.792 nehôd/ Banskobystrického /1.659 nehôd/. Najmenej nehôd bolo zaevidovaných v Trnavskom /1.230 nehôd/, Trenčianskom /1.345 nehôd/ a Nitrianskom kraji /1.358 nehôd/. Nárast početného výskytu dopravných nehôd v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka evidujeme v Košickom kraji /+178 nehôd/, Prešovskom kraji /+161 nehôd/ a v Ţilinskom kraji /+132 nehôd/.
Pri dopravných nehodách bolo v sledovanom období usmrtených celkom 116 osôb, čo je v porovnaní s minulým rokom o 34 usmrtených menej. Najviac usmrtených osôb pri dopravných nehodách v rámci jednotlivých krajov sme zaznamenali v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji /po 19 osôb/, Prešovskom kraji /18 osôb/ a v Trnavskom a Košickom kraji /po 16 osôb/. Najmenej usmrtených osôb pri nehodách bolo zaevidovaných v Bratislavskom kraji /7 osôb/, Ţilinskom kraji /10 osôb/, v Trenčianskom kraji /11 osôb/. Nárast usmrtených pri dopravných nehodách v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sme zaznamenali iba v Prešovskom kraji /+3 osoby/. Najväčšie zníţenie sme zaznamenali v Bratislavskom /-12 osôb/, Ţilinskom /-7 osôb/ a Trnavskom kraji /-6 osoby/.
Nebezpečnosť na usmrtené osoby dosahuje v rámci Slovenska hodnotu 121 /v priemere pri kaţdej 121-vej nehode došlo usmrteniu osoby/. Najnepriaznivejšia situácia s pohľadu smrteľných zranení pri dopravných nehodách je Nitrianskom kraji – kde nebezpečnosť dosahuje v rámci kraja hodnotu 71. Nepriaznivý vývoj nebezpečnosti nehôd u usmrtených osôb /pod celoslovenský priemer/ je ďalej v Trnavskom kraji – nebezpečnosť 76, v Banskobystrickom kraji – nebezpečnosť 87, v Prešovskom kraji – nebezpečnosť 99 a Košickom kraji – nebezpečnosť 114. Priaznivé hodnoty nebezpečnosti /nad celoslovenský priemer/ sme zaznamenali v Bratislavskom kraji /nebezpečnosť - 402/, Ţilinskom kraji /nebezpečnosť – 203/ a Trenčianskom kraji takmer zhodne s celoslovenským priemerom /nebezpečnosť – 122/.
V jednotlivých krajoch Slovenskej republiky bolo pri dopravných nehodách usmrtených najviac osôb v nasledovných okresoch:
Bratislavskom kraji
Malacky a Senec /po 2 osoby/,
2
Trnavskom kraji
Dunajská Streda a Skalica /po 4 osoby/, Senica /3 osoby/, Trenčianskom kraji
Prievidza /4 osoby/, Nitriansky kraj
Nitra a Levice /po 5 osôb/, Komárno a Zlaté Moravce /po 3 osoby/, Ţilinskom kraji
Ţilina /5 osôb/, Banskobystrickom kraji
Banská Bystrica /6 osôb/, Brezno /4 osoby/, Rimavská Sobota a Zvolen /po 3 osoby/ Prešovskom kraji
Prešov /4osoby/, Poprad /3 osoby/, Košickom kraji
Košice a Košice - okolie /po 4 osoby/, Michalovce /3 osoby/. Priaznivo sa v sledovanom období vyvíjala situácia v dopravných nehodách s následkom na zdraví. Ťaţko zranených bolo pri dopravných nehodách celkom 376 osôb, čo je v porovnaní s minulým rokom o 62 ťaţko zranených menej.
Pokles ťaţkých zranení pri dopravných nehodách v porovnaní s minulým rokom zaznamenávame vo všetkých krajoch Slovenskej republiky okrem Banskobystrického kraja, v ktorom sme zaznamenali nárast tohto ukazovateľa o 12 ťaţkých zranených osôb a Bratislavského kraja, kde nárast predstavuje 4 ťaţko zranené osoby. Najväčší pokles v porovnaní s minulým rokom sme zaznamenali v Nitrianskom /-25/, Prešovskom /-22 osôb/ a Trenčianskom kraji /–19 osôb/. Najviac ťaţko zranených osôb pri dopravných nehodách v rámci jednotlivých krajov sme v sledovanom období zaznamenali v Košickom /74 osôb/, Banskobystrickom /56 osôb/, Prešovskom /54 osôb/ a Ţilinskom kraji /53 osôb/. Najmenej ťaţko zranených sme zaznamenali v Trenčianskom /25 osôb/, Nitrianskom /35 osôb/ a Trnavskom kraji /39 osôb/. Ľahko zranených bolo pri dopravných nehodách v rámci Slovenskej republiky 1.905 osôb, čo je v porovnaní s minulým rokom o 31 ľahko zranených menej. Najviac ľahko zranených osôb pri dopravných nehodách v rámci jednotlivých krajov sme zaznamenali v Košickom /314 osôb/, Banskobystrickom /284 osôb/, Prešovskom /270 osôb/, Ţilinskom kraji /244 osôb/ a Nitrianskom kraji /233 osôb/. Najmenej ľahkých zranení sme zaznamenali v Bratislavskom /174 osôb/, Trenčianskom /179 osôb/ a Trnavskom kraji /207 osôb/. Nárast ľahko zranených pri dopravných nehodách v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sme zaznamenali v Ţilinskom /+46 osôb/, Prešovskom kraji /+18 osôb/ a Košickom kraji /+15 osôb/. K zníţeniu došlo v Trenčianskom /-47 osôb/, Banskobystrickom /-21 osôb/, Nitrianskom /-18 osôb/, Bratislavskom /-14 osôb/ a Trnavskom kraji /-10 osôb/. Škody spôsobené pri nehodách boli na mieste odhadnuté vo výške 1.043.307.600,- Sk, čo predstavuje v porovnaní s minulým rokom nárast o 43.310.400,- Sk.
3
Dopravné nehody najčastejšie zaviňujú vodiči motorových vozidiel, ktorí majú v rámci Slovenska 89 % podiel na dopravnej nehodovosti. Pri nehodách zavinených vodičmi motorových vozidiel dochádza o ţivot 73,3 % z celkovo usmrtených osôb, k ťaţkým zraneniam v 80,6 % z celkovo ťaţko zranených a k ľahkým zraneniam takmer v 87 % z celkovo ľahko zranených pri dopravných nehodách. V rámci Slovenska nebezpečnosť na usmrtené osoby u tohto druhu dopravných nehôd predstavuje hodnotu 147, teda priaznivejšiu ako u celkového počtu nehôd /nebezpečnosť - 121/. Chodci ako osobitá kategória účastníkov cestnej premávky, majú účasť na celkovom počte nehôd len 3,9 % /548 nehôd/. Pritom podiel usmrtených chodcov pri dopravných nehodách dosahuje hodnotu takmer 45 % z celkového počtu usmrtených osôb. V nehodovosti chodcov zohráva negatívnu úlohu alkohol. V priemere pri kaţdej 4 nehode zavinenej chodcom asistoval alkohol. Hlavné príčiny dopravných nehôd zostávajú dlhodobo nezmenené a sú ovplyvňované vodičmi motorových vozidiel, ako najpočetnejšou kategóriou vinníkov dopravných nehôd. Najviac dopravných nehôd 34,4 % z celkového počtu nehôd vzniklo porušením základných povinností vodiča a nesprávnym spôsobom jazdy 28,9 %. Najtragickejšou a najproblémovejšou príčinou dopravných nehôd, najmä z dôvodu svojej závaţnosti, patrí rýchlosť jazdy. Početným výskytom nehôd sa radí na tretie miesto /2.372 nehôd/, no svojou nebezpečnosťou sa u nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel zaraďuje na prvé miesto /nebezpečnosť 70/. Dopravné nehody sa obdobne ako v predchádzajúcich obdobiach kumulujú v obciach. Z celkového počtu zaevidovaných dopravných nehôd vzniklo v obci 10.213 dopravných nehôd, čo predstavuje 72,7 %. Pri týchto dopravných nehodách bolo usmrtených 63 osôb, čo predstavuje nárast o 4 osoby. Mimo obce bolo zaevidovaných 3.842 dopravných nehôd, pri ktorých došlo k usmrteniu 53 osôb (-38 osôb). Z uvedeného vyplýva, ţe nebezpečnosť nehôd mimo obec je podstatne vyššia a dosahuje hodnotu 72,5 /v priemere pri kaţdej 73 nehode dôjde k usmrteniu osoby/, v obci dosahuje nebezpečnosť hodnotu 162. Z hľadiska komunikačnej úrovne na cestách I. triedy bolo zaevidovaných 3.122 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 53 osôb, čo predstavuje 49 % z celkového počtu usmrtených osôb. Na cestách II. triedy /1.437 nehôd/ a III. triedy /1.166 nehôd/ bolo usmrtených rovnako 18 osôb. V hodnotenom období bolo poţitie alkoholických nápojov u vinníka dopravnej nehody zistené v 666 prípadoch t.j. pri kaţdej 21 dopravnej nehode. Z uvedeného počtu bolo u vodičov motorových vozidiel ako vinníkov dopravnej nehody zistené poţitie alkoholických nápojovo v 594 prípadoch /89 % z celkového počtu alkoholu u vinníka nehody/. Podstatná časť aţ 79,7 % (531 prípadov) z celkového počtu preukázaných alkoholov pri nehodách je zaevidovaných pri dopravnej nehode v obci.
Zaujimalo by ma s kade beru nasi novinari statistiky policajneho zboru ked ja som nasiel iba tieto. Oni len potrebuju trhaky- kazdy rok to zacina rovnako aj minuly rok boli na zaciatku sezoni nehody motorkarou vecsie ako v strede alebo na konci sezony zobudte sa ludia je to len koli predaju novin.
Upravené 1 krát. Naposledy upravil Desmor (10.04.2009 19:29)
|