18. 8. 2006
Pridali sme foto Carnet de passage en douane do sekcie Dokumenty.
17. 8. 2006
Manažér Environ servis moto tímu nám potvrdil, že slovenskí jazdci Jaroslav Katriňák a Ivan Jakeš sa nebudú štartovať na rely faraónov. Jaro uprednostnil tréning v Maroku, ktorý je menej finančne náročný.
16. 8. 2006
Na stránku sme pridali sekciu Dokumenty, kde sa môžete dozvedieť niečo viac o administratívnej príprave na cestu.
22. 6. 2006
Pribrali sme k sebe Francuza, ktorý jazdí na BMW R 1200 GS. Jeho obľúbenými destináciami sú Rumunsko, Ukrajina a Grécko.
Dať koleno by nemalo byť zmyslom motorkárskeho života na druhej strane vysadanie je naozaj užitočná vec, ktorú by mal každý biker bez rozdielu typu motorky na akej jazdí zvládnuť a podľa potreby aj používať. V tomto videu si vysvetlíme prečo, načo je vysadanie dobré, ako ho využiť a ukážeme vám aj ako si môžete skúsiť dať "koleno" v relatívnom bezpečí na parkovisku. Určite sa neučte dávať koleno nasilu a na bežných cestách ako Baba, Šturec či Jahodná. Najlepšia cesta ku prvému kolienku vedie cez tréning na parkovisku prípadne jazdou na okruhu!
Určite odporúčame pred tým pozrieť si aj ostatné videá zo seriálu Technika jazdy na motorke.
Video je len návrhom na tréning, je na tebe pre, ktoré cvičenia sa rozhodneš. Určite si vyber vhodnú plochu, poriadne sa obleč a trénuj s niekym. Autor videa v žiadnom prípade neberie zodpovednosť za prípadné škody na motorke a/alebo zdraví. Jazdi bezpečne!
warlord - ved ked vies, ako na to, preco nenapises alebo nespravis videjko? recnicka otazka. kritizovat ale nenapisat, ako je to spravne, to je take slovenske...
Viac uvoľniť a prikrčiť ruky, hlavu ťahať viac ku spätnému zrkadlu, pozri už len z úvodnej fotky k videu, ako veľmi musí byt riťou vysadnutý, a telo je vysoko hore.. dostaneš ťažisko tela nižšie, práve tým, že hlavou pôjdeš k spätnému zrkadlu, ľavú ruku prikrčiš viac, pravú pokrčíš v lakti, a hlavne tie ruky uvolniš.
Len potom bude o to ťažšie to koleno dočiahnuť, tam už treba rýchlosť a plynulosť..
Video som nepozeral, nemám na to teraz čas, súdim len z fotky..tak možno o tých veciach Tomáš vo videu aj hovorí, neviem
Re: Awia: nam zaciatocnikom to stacilo ako instruktazne video...zvysok moze oponovat nad inymi roznymi do neba volajucimi radami...som rad ,ze sa nasiel niekto,koho neseru ine komentare,hejtujuce....fakt na zaciatok je tato instruktaz velmi dobra a awia to mysli v dobrom...jedine bombokokot by dokazal napisat hejtujucu idiotinu jemu vlastnu. Skoda.
Neviem, kedy si najdem 13 minut na video, ale bola raz taka pekna knizka Dokonala jizda a motocykli a tam pisali, ze vysadat mas tak, ze koleno vo vnutri zakruty tlacis dopredu, pred seba. Nic o tom, ze dole k asfaltu. Dopredu. Jednoduche a strucne. Vyskusal som a funguje vyborne.
Niekedy to video snad zhliadnem...
Awia: Pozrel som si v rychlosti to video: cca 5:15: tym, ze vysadas, nezmensis riziko, ze podsmykne koleso. Odstrediva sila je funkcia hmotnosti, rychlosti a polomeru zakruty. Takze je rovnaka, ako pri "tvojich kamaratoch" (citat z videa), ktori nevysadaju. Naopak, ak mas dvojzmesove gumy, mozes na vysadanie pri malych naklonoch este aj doplatit, ked pojdes na tvrdsej zmesy namiesto maksej zmesy.
video bomba
vidikon jo a este...predstavme si zakrutoveho hada..cojaviem desat zakrut za sebou taky had, pointa- striedat strany a ist to v tempe..a zrazu to efektne vysadanie sloveka omrzi..tiahle zakruty napr strecno za starych cias jednopruhovej premavky, by malo zmysel lizat kolenom..inak mimo okruhu mi to pride smiesne
Re: Vidicon: Netvrdím že odstredivá sila sa mení... Vysadaním sa mení náklon. Ak všetky parametre rovnaké (rýclosť, polomer zákruty atď) tak vysadnutý jazdec má menej naklonenú motorku - menšie riziko podšmyknutia pneu, viac priestoru na manévrovanie, stabilnejšia moto, lepšie funguje odpruženie... Presne preto sa to robí...
Pekná ukážka je jazda na vode, kde vďaka vysadaniu sa dá jazdiť oveľa rýchlejšie (menšie náklony). Ja viem že to si málo kto skúša - lebo nemá kde a riziko je veľké. Ale dá so to vidieť aj na mokrých pretekoch.
Re: miros139: "vysadanie cloveka omrzi.." - ak ho to omrzí tak nech nevysadá veď sa dá aj bez, na kochačku na pohodu voziť. Kto si chce zajazdiť športovo tak si vysadne, nevravím že je to nutné vždy...
Na turistike, na výlete, so spolujazdocm, na kochačku nevysadám...
Dôvod úpravy: preklep
Upravené 1 krát. Naposledy upravil Moderator (03.08.2020 21:41)
Awia: suhlas s tym mensim naklonom, priestorom na manevrovanie a lepsom pruzeni. Ale nemyslim, ze mensie riziko podsmyknutia. Podsmyknutie zavisi od odstredivej sily (pri danej motorke a jazdcovi) a ta je rovnaka ci vysadnes alebo nie. Preto som sa odvolal na odstredivu silu. Ja proste nevidim dovod na to, aby bola mensia sanca posmyknutia.
Este zamozrejme moze hrat rolu aj tvar pneumatiky (resp. velkost stycnej plochy gumy s asfaltom) ale do takych detailov som sa pustat nechcel, lebo to neviem ohodnotit.
A kedze dvojzmesove gumy maju vyssiu prilnavost v naklone ako pri vyrovnanej moto, priklanam sa ku naklonu ako bezpecnejsej variante.
Pre mna vysadanie je dobre len na jednu vec: aby si dokazal prejst zakrutu rychlejsie. Lebo vysadnutim je moto menej naklonena, takze mozes pridat plyn, zvysit rychlost a dorovnat to naklonom az na stupacky pri vysadnutom postoji. A v podstate to iste sa pise aj v tej knizke, ktoru som tu spominal.
Netvrdim, ze mi nieco neuslo. Volakedy som tvrdil, ze podhustene pneu na aute rovna sa vacsia stycna plocha s asfaltom a lepsie brzdenie. Ale prd. Lebo pneu v strede pneumatiky straca pritlak a brzdny ucinok klesne. Na to by som sam tiez neprisiel. Tak mozno mas nieco v talari aj ty
Re: Vidicon: Samozrejme že s tým má čo dočinenia styčná plocha pneu. Tá dvojzmesovosť je blbosť, pretože si v náklone tak či tak a určite nie v stednej časti ktorá je v zábere keď je moto kolmo.
Stačí si pozrieť aj ako pretekári riešia výjazd zo zákruty. Pneu prenesie trením (grip) isté sily. Vo veľkom náklone ide všetko na odstredivú silu a prípadné zrýchľovnaie (brzdenie) by znamenalo šmyk - čím menej moto nakloníš pri rovnakej rýchlosti tým ti zostáva časť priľnavosti na zrýchľovanie.
Pretekár je max vysadnutý a na výjazde zákruty zostáva vysadnutý, vyrovnáva moto a popri tom akceleruje.
Re: Awia: asi sa nedohodneme: "čím menej moto nakloníš pri rovnakej rýchlosti tým ti zostáva časť priľnavosti na zrýchľovanie" - pri rovnakej rychlosti je rovnaka odstrediva sila, s ktorou bojuje prilnavost. Bez ohladu na naklon (vysadnutie).
Tak snad niekedy osobne
Vidikon.
Je to jednoducho "páka" a odstredivá sila pôsobí pri vzpriamenej polohe na vyššie ťažisko, ktoré sa pri vysadnutí posúva viac dolu k ceste. Neviem či si niekedy videl závody MS v Brne na sajdkách alebo aj v teréne, kde spolujazdec vykláňaním zvyšuje grip a eliminuje smer odstredivej sily.
Ja ale sajdka je nieco ine, tam tym vysadzanim naozaj zvysuje prilnavost, resp pritlak na opacnej strane, lebo sajdka je dvojstopa. To je uplne iny pripad.
Pri odstredivej sile je jedno, ako vysoko je tazisko. Vyslednica odstredivej sily a gravitacnej musi smerovat z taziska na stycny bod s asfaltom. Cize ide o smer, nie ako vysoko tazisko je.
Vidikon:
Je to o presúvaní ťažiska sústavy (jazdec + motorka) a tým pádom o vyrovnávanie odstredivej a ťahovej sily. Čím viac vysunieš ťažisko mimo os sústavy, tým máš väčšiu rýchlosť pri tom istom náklone.
Egres, vsak to je pravda, ak sa vysunies, mas pri rovnakom naklone motorky vacsiu rychlost, vsak to som presne pisal, ze to je dovod vysadania. Ale tu preberame odstredivu silu pneumatiky na asfalte. Pri tomto rovnakom naklone motorky pri vysadnuti mas aj vacsiu odstredinu silu v porovnani s pripadom, ze si nevysadol a motorka je rovnako naklonena, cize ide pomalsie.
Ja som argumentoval, ze odstrediva sila a teda sanca smyku je zavisla od rychlosti prejazdu zakrtou, nie od vysadania. Awia tvrdi, ze ked vysadne a ide rovnakou rychlostou, tak je sanca smyku nizsia, ale to nie je pravda, lebo odstrediva sila je pri rovnakej rychlosti rovnaka. Fyzika.
vysadat ritou a kolenami je zdlhavejsie rovnaky efekt spravi praca s trupom a jemne nozickovanie,ako keby jazdec tecie po motorke hlava von zo zakruty,koleno vobec nemusi vystrkovat..ale to je jedno kazdy ma rad nieco one disco rock atd a toto je podobne,hlavne stastlivo a muchy hutac vtedy je to ok
Re: Vidicon: Fyzika za tym je ale ty sa držíš len jednej veličiny...
Odstrediva sila je rovnaká. Náklon motorky je tam vlastne na jej eliminovanie. To je moto v rovnováhe. Môžem to dať bez vysadania s veľkým naklonom alebo zmenou ťažiska po vysadnuti s menším naklonom. (Rýchlosť, zákruta, jazdec, odstredivá sila je rovnaká)
Awia, v poslednom prispevku so vsetkym suhlasim. Takze tu sa zhodneme. A teraz k tomu podsmyknutiu. POdla mna zavisi posmyknutie od 1) odstredivej sily, 2) koeficientu prilnavosti zmesy pneumatiky, 3) stycnej plochy pneumatiky s asfaltom. Mozes nieco pridat ak Ti napadne.
1) Odstrediva sila je rovnaka.
2) Koeficient prilnavosti je pri dvojzmesovej lepsi v naklone ako v spriamenej polohe. Tu sa naskyta otazka, ci vysadanim a narovnanim moto pojdes po ceste tvrdsou zmesou alebo maksou, to zalezi od konstrukcie pneu a uhlov naklonu. Takze toto je efekt, ktory v istom momente (konfiguracii) moze hrat v neprospech vysadania. Alebo, moje nove Conti Road Attack 3 su robene tak, ze pneu makne postupne, nie skokovo, smerom ku okraju, takze tam by som vysadanie obmedzil len na okruhove aplikacie.
3) No a velkost stycnej plochy, to je dane geometriou pneu, k tomuto sa vyjadrit jednoznacne neviem. Podla mna ma moja turisticka gume kruhovy prierez. Ale ak vies vysvetlit tento vplyv na podsmyknutie v prospech mensieho naklonu, uznam, ze vysadanie moze byt aj v prospech prevencie pred podsmyknutim.
Awia: vies co, nehnevaj sa na mna ale prave v tomto prispevku si protirecis. Vysvetlim:
A) tvoje tvrdenie "si v náklone vždy si v tej náklonovej časti pneu" je nespravne. Ak prejazdova rychlost zakrutou je rovnaka, ale raz vysadnes a raz nevysadnes, tak je motorka inak naklonena! Sam si to pisal o 7:42: "Môžem to dať bez vysadania s veľkým naklonom alebo zmenou ťažiska po vysadnuti s menším naklonom"
B) dokazuje to aj obrazok, na ktory linkujes: pri vsetkych pripadoch ide motorka rovnakou rychlostou! Ale iny naklon! Lebo sa vysada!
Ja uz to fakt vzdavam! Koncim. Asi hodim moj doktorat z fyziky do kosa. Tocime sa to dookola okolo toho isteho. Na obrazku, ktory si poslal, je odstrediva sila vsade rovnaka, lebo je rychlost rovnaka. Rozne su naklony motorky. A kedze je odstrediva sila rovnaka, tak je aj sanca podsmyknutia v tychto vsetkych polohach identicka, pokial zanedbame body 2 a 3 v mojom predoslom prispevku. AK ich berieme do uvahy, tak tvrdim, ze pri dvojzmesovke radsej nevysadat. Toto neplati o jazde na okruhu, kde je guma prilnava jak slak a cielom je ist na stupacku a prest zakrutu co najvacsoiu rychlostou, ale to je iny pripad ako tu riesime, tam je vysadanie nutne.
Howgh.
Re: Vidicon: suhlasim so vsetkym co pises
akurat sa naskyta otazka, kde je hranica zaciatku druhej zmesy, ak je to napr uz pri 25° tak by to malo byt jedno ci vysadas alebo nevysadas
ak sa bavime o nejakom pocite bezpecnosti, ze sa niekto citi lepsie ked je motorka menej naklonena a on radsej vysadne, tak to moze byt bezpecnejsie
a zaroven nase cesty v dost zlom stave, rozne hrbole, kolaje atd. takze by mohlo byt riziko podsmyknutia pri nadskoceni na takejto nerovnosti mensie pri menej naklonenej motorke.
ale v idealnych podmienkach (okruh, gumy, jazdec) mas pravdu co sa tyka bezpecnosti podsmyknutia, nakolko je pri rovnakej rychlosti a rovnakom polomere zatacania rovnaka odstrediva sila bez ohladu na to ci sklopis seba alebo motorku
Dôvod úpravy:
Upravené 2 krát. Naposledy upravil NIDECKER93 (05.08.2020 11:16)
Awia, sa mi tu pýta vysvetlenie, čo je Apex a aké dôležité je narovnať motorku s pridaním plynu na výjazde, čo dokáže highsider a celkovo okrem vysadania aj prácu s plynom.
Keď stojí moto na stojane, tak to pekne vysvetlujes aj ukazujes, nevšímaj si reči ako to vyzerá počas jazdy, do kolecka okolo kuzelov som to skúšal v niekoľkých autoškolách, neni to nič príjemné, po pár koleckach "nekonečnej zakruty" nevieš kam sa pozerať a sklopis to na koleno čím skôr, nech máš ten manéver za sebou. Je to neprirodzené, fakt len na rozcvicenie, keď je niekto stuhnuty a v kŕči, podľa mňa to preto používajú kurzy, s reálnou zákrutou to má málo spoločného.
Také len neúplné mi to príde, akože vysadnes, sklopis (brzdný bod, bod zatocenia nič), prídeš po Apex a potom čo? Padnes dovnútra, či?
Úchop plynu v pravotočivej by som možno spomenul a oproti okruhu v premávke je dôležité kam sa ťahať kolesami vo svojom pruhu, lebo väčšinou jazdia kolienkari pri stredovej čiare, hlava v protismere. Pri krajnici vidíš ďalej do zákruty. Veľmi obsirna téma keď už sa má riešiť vysadanie.
Re: Vidicon: ono to ani tak nie je o teoretizovaní ako by si prechádzal keď vysadneš či nevysadneš. V praxi je to tak, že pokiaľ nemusíš nevysadáš(kochačka atď.), vysadáš až keď na prejazd zákrutou nestačí maximálny náklon bez vysadnutia. Teda pri vysadnutí ideš motorkou v maximálnom náklone a keby si nevysadol tak už tú zákrutu proste nedáš. Ďalšia vec je tlak na stupačky v polohe vysadnutia keď vlastne nesedíš na sedle ale takmer celá váha je prenášaná do stupačiek. V tejto polohe sa dá veľmi dobre korigovať šmyk, odskočenie a iné srandy zadného kolesa, čo sa Ti pri polohe keď sedíš na sedle nemusí podariť.
Re: Vidicon: píšeš - "Na obrazku, ktory si poslal, je odstrediva sila vsade rovnaka, lebo je rychlost rovnaka. Rozne su naklony motorky. A kedze je odstrediva sila rovnaka, tak je aj sanca podsmyknutia v tychto vsetkych polohach identicka,"
Som radový stredoškolák, preto to fundovane nevysvetlím, ale opíšem moju skúsenosť s pred asi mesiaca a môj pohľad na to:
1. Ráno cesta domov z práce, rýchlosť tak 80km/h a tiahla ľavotočivá zákruta s veľkým rádiusom. V strede zákruty bol jemný nános hliny z predošlej nočnej búrky a náklon som mal odhadom tak 35°. Poznáte ten bezmocný pocit, podšmyklo mi predné a hneď na to zadné koleso, ale keďže to bol pás nánosu široký cca len 2m, podarilo sa mi to ustáť, no nebolo mi všetko jedno.
2. hypoteticky: ak si predstavím že idem tou istou zákrutou 80km/h s náklonom 55°, po predošlej skúsenosti si myslým, že by som padol na zem. Sú to ale len moje dohady, len taký sedliacky rozum založený na odjazdených km v sedle moto.
Vy zdatný fyzici či iný majstri v jazde, dajte nám vysvetlenie že či stúpa alebo nestúpa riziko podšmyknutia pri rôznych uhloch náklonu pri rovnakej rýchlosti, ale prosím odborné stanovisko.
(iba nahlas rozmýšľam: - idem priamo bez náklonu a moja moto a ja pôsobím silou F kolmo na vozovku v mieste kontaktu pneu s vozovkou, pri náklone už sila F v mieste kontaktu pneu s vozovkou už nepôsobí kolmo ale šikmo a pri väčšom náklone ešte šikmejšie, či nie?)
Miro13. Tie sily su nakreslene v tom obrazku, co nalinkoval Awia. A k ten sanci posmyknutia v tvojom pripade plati moje predosle stanovisko. Pokial nepride niekto skusenejsi a nespomenie dalsi jav, ktory som opomenul.
Predstav si takuto situaciu. Ides priamo a sedis vspriamene. A ina, ides priamo ale vysadnes doboku, co kompenzujes naklonom motorky, pricom stale ides priamo, nezatacas. Zacne ti na mokrej bielej ciare smykat moto do boku len preto, ze je moto naklonenaa? Sotva, lebo je to ta ista situacia. Odstrediva sila je rovnaka, nulova, aj ked si motorku naklonil. Ten naklon je len klamlivy. Clovek sa musi cez ten klam preniest.
Vidicon:
No áno, je to tá istá situácia, v prvom aj druhom prípade ktoré opisuješ keď ideš priamo a odstredivá sila je nulová a ťažisko je v 0° uhle proti kontaktnej ploche pneumatiky a vozovky. Teda sila F pôsobí kolmo v mieste kontaktu pneu s vozovkou lebo náklon si kompenzoval vysadnutím ako píšeš.
Pri náklone v zákrute je ale ťažisko vzdialené od kontaktnej plochy pneu a vozovky do jednej zo strán moto, tak ako ukazuje obrázok. Nie je to tá premenná ktorú hľadáme?
Re: miro13: zober si hociktory obrazok, ktory dal Awia a natoc si ho o uhol ktory tam je napisany, motorka pojde rovno a jazdec meni polohu, to je to co sa ti snazi Vidicon povedat.
Re: NIDECKER93: Ale veď som mu to aj potvrdil že v prvom a druhom prípade má úplnú pravdu, nič sa nestane lebo odstredivá sila JE NULOVÁ, preto ma nemôže podšmyknúť do strany.
Opisoval som situáciu na obrázku ktorý pridal awia, odstredivá sila NIE JE NULOVÁ, ťažisko je vysunuté do strany, nie ako v prípade ktoré načrtol Vidicon pri priamej jazde. Jazdec na všetkých obrázkoch zatáča do prava.
Ja si tu nič nechcem dokazovať, naopak, prosím o erudovanú odpoveď o čom sa tu bavíme a to či stúpa alebo nestúpa riziko podšmyknutia v závislosti na uhle náklonu, veď ide o naše zdravie.
Čiže čím menší uhol náklonu, tým menej sa blížime maximálnemu uhlu, za ktorým nasleduje podšmyknutie.
Pri vysadaní, prípadne vykláňaní sa, je uhol náklonu menší, takže je menšie riziko, že dosiahneme maximálny uhol náklonu, čiže je menšie riziko, že príde k podšmyknutiu.
no cely den to tu citam a rozmyslam o tom. dal som si veceru, aby som eliminoval bludy sposobene hladom a skusim dat teoriu. vyslednica zvislej sily (ty a motorka) a odstredivej sily ma urcitu velkost. ak potom takto velku silu stotoznis so sklonom motorky a pozorujes sily v stycnej ploche pneumatik, tak zistis, ze cim je sklon motorky od zvislej roviny mensi o to vacsia je zvisla sila a mensia sila vodorovna. ak bude sklon motorky od zvislej polohy velky, tak zase ti zvisle sily v stycnej ploche poklesnu a vodorovne sily narastu. prilnavost pneumatik je okrem ineho aj funkciou zvislych a vodorovnych sil na nu posobiacich. teda, cim je sklon motorky vacsi o to je zvisla zlozka vyslednice sil posobiacej na pneumatiky nizsia a vodorovna zlozka vacsia a o to mensia je prilnavost pneumatik.
takze preto je dobre drzat motorku v co najmensom sklone, aby zvisle sily zabezpecili dostatocnu prilnavost pneumatik.
vidim, ze kym som to naformuloval, tak predrecnik dal tiez nejaku teoriu.
Dôvod úpravy:
Upravené 1 krát. Naposledy upravil KAJL (05.08.2020 20:14)
Re: Vidicon: Nehádam sa s tebou, nič nehádž do koša.
Píšeš "A kedze je odstrediva sila rovnaka, tak je aj sanca podsmyknutia v tychto vsetkych polohach identicka" - podľa mňa tu sa pletieš nie je to len takto jednoduché - Veď o tom to je že to nie je len odstredivou silou ale záleží to aj od náklonu.
Mám za to že je samozrejmé že menej naklonená moto má menšiu šancu na podšmyknutie, považujem to za zrejmé... aj z rozloženia síl - to sa meniacim náklonom mení.
* Ak by vysadanie nemalo ten zjavný pozitívny účinok asi by sa nevysadalo... že.
* Je jasné že je istý limitný max náklon (rôzny pri každej moto) a potom už moto šmykne a padne
* je jasné že na klzkejšom povrchu (dážd) sa moto šmykne skôr - už pri menšom náklone...
* čím väčší náklon tým viac musí pneu zvládnuť preniesť odstredivú silu formou trenia na na boku. Superšportová okruhová pneu to zvláda určite lepšie ako obyčajná turistická že? Čím horšie gumy máš (alebo horšie podmienky na ceste) tým viac sa oplatí vysadnuť a neriskovať pád.
Dvojzmes tu fakt nechcem riešiť. Veď som v zákrute tak som naklonený a samozrejme že som v tej druhej (zákrutovej) zmesi - na tom obrázku sú uhly 39 - 52 - až 55 stupňov. Asi netreba výrobcov pneu podceňovať vedia kde v akom náklone už majú tú mäkšiu zmes dať. Tá tvrdá je fakt len na cestu priamo.
Re: BranoVFR: Pozri si aj ďalšie diely toho seriálu. Tam som rozoberal prácu s plynom, voľbu stopy, zatáčanie z pohľadu bezpečnosti, pohľad a aj to kde máš hlavu a kde kolesá.... Pod videom máš linky.
Re: BikerTT: Dobrý link. Samozrjejme že s meniacim sa náklonom sa mení to rozloženie síl... Tak laicky: Čim väčší je náklon tým vačšia je sila ktoru musí pneumatika trením držať.
fyzikalna stranka veci je jednoducha,trecia sila zavisi od pritlaku a koeficienta trenia,ale cele sa to deje v zakrute na nejakom polomere,a teda posobi na pneu odstrediva sila a ta sa ju snazi smyknut,naklon je nepodstatny pre fyzikalny rozbor, naklon ide do popredia v tom duchu,ze mi hlava viac nepusti lahnut motorku,laikovi je prijemnejsi byt vysadnuty viacej a motorka v pohode naklonena,cize obmedzujeme uhol naklonu vysadanim,tym robime rovnovahu cez nasu tiaz na ramene ako protivahu k odstredivej sile.Zavodnik naklopi viacej cely stroj a takpovediac sa musi smykat niecim lebo uz nema kam zlozit telo. Myslim si ze tym ze sa hrame na zavodnikov to vysadanie prehaname,motorka fyzika gumy maju este priestor na naklon ale nesa hlava uz nie.Guma drzi rovnako v strede ci na boku,jednozmesova. Pritlak,koeficient trenia(zmes gumy,asfalt,voda atd) a polomer zakruty a nasa rychlost.
Hlbsi rozbor potom berie do uvahy sirku pneu a tam vznikajuci bod styku ktory sa meni voci priecnej stredovej rovine kolmej na os kolesa cim vznika dodatocny moment ktory podobi ako odpor voci naklopeniu motorky.Sirka gumy hra pocitovy faktor ze s uzsimi to ide lahsie naklopit ako so sirsimi pneu,napr 120tka voci 140tke...
Dôvod úpravy: plati pre odvalovanie,nie brzdenie a zrychlovanie
Upravené 1 krát. Naposledy upravil miros139 (05.08.2020 21:46)
Re: miros139: Ak som ta spravne pochopil, tak suhlasim, ze pri beznej jazde vysadanie zmysel nema, ale ak mam brat zakrutu velkym zlomenim motorky pod sebou, tak to uz radsej povysadnem ja (odtlacim ju), aby v pripade podsmyknutia (zadrbkana cesta) bola este rezerva, ak sa dostanem do este vacsieho naklonu, co by pri prilis zlomenej motorke pod sebou mohlo byt uz na hranici padu, alebo tesne za nou.
pri extremnom naklone a vysokej rychlosti sa vsak moze znizit v mieste styku pneu trenie- maly pritlak lebo hmotnost jazdca uz nie je prenasana v plnej miere, resp.podla uhlu naklonu posobi uz len zlozka hmotnosti k protiposobiacej odstredivej sile a znizene trenie je prekonane odstredivou silou-v rychlej zakrute za jazdec leziaci na asfalte zrazu iba zvali a sucha..
preco sa na takychto clankoch,komentoch neda dostat na NAJNOVSIE ? Inde to funguje,tu musim ako...rolovat na spodok,niekedy hlboko. Chyba je vo mne ci Motoride ?
miro13-ano ale tiez sa to da rozmenit na drobne ak budes vysadnuty prilis vyslednica taziska bude mimo gum a ty znizis pritlak,preto v zavodoch vysadaju tak nejak inac ako amateri, ked som mal cestne enduro na drapakoch sturec som vysadal ako blazon,na tisicke cestaku nevysadam teda ritou bobec iba trupom,nechce sa mi a staci to,lebo kym sa cely vyteperim dlho to trva,rozdiel v tych dvoch pripadoch je u mna asi 10 a viac rokov zakedy som zistil ze sa da motorka tak nejak pekne viest efektivne aj bez teatralneho vysadania ktore ma iba spomaluje,bol dom so synom v junior motoakadenii asi trikrat,a to co som videl a pocul som si skusil a bolo to efektivnejsie,ano pracovat s telom treba bez debaty,ale pomer musi byt tak nejak efektivny a aj az to nevypada ako parodia
ps netreba zabudnut ze zavodne motorky maju napr prisposobenu polohu stupaciek oproti seriovym,preto je to pre amaterov tazsie,napr vnutorna noha v zakrute je napichnuta chodidlom kolmo o stupacku!! toto neurobis len tak pokial trojuholnik sedadlo rajdy stupacky su v blbom pomere,atd
Dôvod úpravy:
Upravené 1 krát. Naposledy upravil miros139 (06.08.2020 8:44)
iba dodam,az to tu nezasieram vlastnymi vylevmi
neda sa v beznej premavke apliykovat 1:1 okruhove jazdenie,figury atd,sposob brzdenia...
rychle prejazdy a hlavne bezpecnost a ucast inych ucastnikov cestnej premavky vyrazne upravia styl ktory vyjde ako najefektivnejsi,a zrazu ta v tvojom uzasne bohovom naklone mysliac si ze si king obieha manik na coprovej 125 valiaci do prace
Re: miros139: Súhlas, osobne jazdím bez vysadania, lebo to neviem, spravidla na kochačku. Zo zvedavosti ak to umožňuje premávka, nikto za mnou ani predo mnou, tak si to občas skúšam len tak, aby som si to vedel porovnať a v prípade ak to bude v niejakej situácii prínosom, tak to môžem použiť. Mojím cieľom nieje jazdiť rýchlo na hranici možností a vysadať na každej zákrute ako opica, ale poznať svoje moto v rôznych režimoch jazdy a jazdiť predovšetkým pre radosť. Je to ako s ABS, väčšinou ich už máme na moto a niekto nemá potrebu vedieť ako sa to správa v praxi. Ja som si to jednoducho musel vyskúšať a občas si to po čase zopakujem, aby som nezabudol ako sa to správa, keď nastane skutočná krízovka.
Na otázku či klesá prilňavosť, prítlak a riziko podšmyknutia s zväčšujúcim sa náklonom bolo myslím dostatočne zodpovedané a to mi stačí.
Ďakujem všetkým čo prispeli ku konštruktívnej debate a veľa km bez nehody s šťastným návratom domov.
Dôvod úpravy: tá slovenčina...
Upravené 1 krát. Naposledy upravil miro13 (06.08.2020 10:41)
Budete sa mi smiat, ale da sa toto aj na skutri? jazdil som na Majesty 400 a aj SWT600 a v zakrutach som sa bal, mal som dojem ze idem spadnut. Na moto ten pocit nemam.
Re: alabama14: toto je dobrý príklad, skúter sa nedá moc nakopiť a teda ani nemôžeš prejsť rýchlejšie zákrutu ako ti dovolí max. náklon. Keby si ale vysadol-tým preniesol váhu ale náklon skútra by ostal rovnaký(maximálny možný) tak rýchlosť by mohla byť vyššia.
Dobre video.Len dufam ze to bude skusat cim menej jazdcov.Treba napisat ze to plati na okruhu a nie niekde na ceste.Snad ked do zakruty vosiel rychlejsie ako mal.Uz som videl na Jahodnej ukazkovo vysadal.A do tyzdna ho brala sanitka.A moto do srotu.Skratka je to dobre vediet ale iba pre pripad nudze
Dôvod úpravy:
Upravené 1 krát. Naposledy upravil TL11 (09.08.2020 7:30)