Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Dobre

ISSN 1336-6491 | Online: 1828 | Redakcia

motoride.sk :: Články | Videá | Tipy | Foto | Klub | Inzercia | Firmy | Fórum | Kalendár

Motozem.sk

Anketa:

Ako na núdzové brzdenie v krízovej situácii?

Spolu odpovedi: 26303
Intenzívne brzdím oboma brzdami: 60% (15875)
Brzdím iba prednou brzdou aby som nedostal šmyk: 40% (10428)

Albansko - Diskusné fórum - Moto turistika

Chystáte sa na nejakú cestu, alebo len hľadáte radu ako a kam vycestovať ?

Značky: Cestopis, Tip, Mapa, GPS, Batožina, Plánované, Skúsenosti.

Pravidlá správania sa na diskusnom fóre motoride.sk

Pridaj novú diskusiuAlbansko - Diskusné fórum - Moto turistika

OO Zruš sledovanie Pridaj nový príspevok 

Značky: Skúsenosti.

19.11.2012 17:44

Albansko

ČEZ by mohol prísť v Albánsku o všetko
V balkánskej krajine zatkli šesť zamestnancov českého koncernu. 58642600
Šesť zatknutých zamestnancov albánskej divízie českého energetického koncernu ČEZ, trestné stíhanie za ohrozenie národnej bezpečnosti Albánska a začiatok procesu odobratia licencie spoločnosti v tejto balkánskej krajine. Taký je výsledok víkendového ostrého konfliktu českého elektrárenského gigantu ČEZ s albánskymi úradmi.
Dôvodom sporu je dlhodobé neplatenie albánskych vodární za dodávky elektriny. Dcérska distribučná spoločnosť CEZ Shpërndarje po predchádzajúcom varovaní odstrihla vodárne po celom Albánsku od dodávky prúdu. Bez elektriny následne zostali tisícky domácností aj firiem. „Polícia v sobotu zatkla šesť albánskych zamestnancov ČEZ, ktorí šli odpojiť vodárne od elektriny. Dôvodom malo byť ohrozenie bezpečnosti štátu. V tejto chvíli zostávajú zatknutí dvaja ľudia, prepustiť by ich mali v priebehu pondelka,“ potvrdila pre HN hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová.
Vstup na albánsky trh sa pre ČEZ stal doslova nočnou morou. Vodárne v Tirane a desiatkach ďalších miest dlhé mesiace neplatili distribučnej firme CEZ Shpërndarje za dodávky elektriny. Dlh sa vyšplhal na 38 miliónov eur. Spoločnosť sa snažila s vodárňami niekoľkokrát dohodnúť na splátkovom kalendári, prípadne na splatení aspoň časti dlhu. „Žiadny z našich návrhov však albánska strana nevzala na vedomie,“ pripomenula Půlpánová.
Česi preto siahli k radikálnemu kroku – všetkým vodárňam v krajine vypli v piatok večer prúd. Vyradilo to z prevádzky čerpacie stanice a mnoho domácností muselo stráviť noc bez pitnej vody.
Protiúder prišiel hneď na druhý deň. Albánsky súd rozhodol, že firma musí okamžite pripojiť vodárne naspäť k prúdu. ČEZ navyše čaká veľká pokuta a jeho ľudí problémy so súdmi. „Všetci zamestnanci, ktorí prerušili dodávky vodárňam, budú trestne stíhaní. Dodávky vody sú totiž vecou národnej bezpečnosti a kto ich preruší, dopúšťa sa trestného činu,“ povedal albánsky minister vnútra Flamur Noka pre súkromnú televíziu Ora News TV.
Českej firme tak rýchlo narastajú straty súvisiace s dlhom. Vodárne totiž nie sú jedinou spoločnosťou, ktorá je chronickým neplatičom za elektrinu. Bežný jav je to najmä pri menších firmách. „Keď sme na albánsky trh vstupovali v roku 2009, naša investícia bola 102 miliónov eur. Vlani úrady takmer dvojnásobne zvýšili tarify, ktoré CEZ Shpërndarje musela platiť štátnej elektrárenskej spoločnosti. Zároveň však zakázali premietnuť toto zvýšenie taríf do koncových cien pre spotrebiteľov,“ dodala Půlpánová.


kua bol by som zvedavý, ako by sa tam normálny človek dovolal práva, ak by mal dáky problém [zle]


27.11.2012 13:15

Re: Albansko

pesiak
 Kávičkár 

Ikona

plechovkár,však jak u nás- malý človek-malý oplatok, veľká firma -veľký úplatok.Ale ja som počul,že mafiánsky štát je Kosovo :-O


28.01.2013 10:33

Re: Albansko

čoraz lepšie:

Deti v strachu pred krvnou pomstou od narodenia nikdy nevyšli z domu
TASR, dnes 10:11

Aj v súčasnosti vplýva toto staré zvykové právo na život mnohých Albáncov bez ohľadu na to, či sú kresťania alebo moslimovia.


Tirana 28. januára (TASR) - Traja malí chlapci vo veku 12, deväť a sedem rokov z albánskej dediny Bardhaj, zhruba 100 kilometrov od hlavného mesta Tirana, od svojho narodenia nikdy nevyšli z domu. V strachu, že ich zabijú z krvnej pomsty, napísal v nedeľu spravodajský server dailymail.co.uk.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratia sú len traja z približne 900 albánskych detí, ktoré sa celý život musia skrývať kvôli starému albánskemu zvykovému právu, známemu ako Kanun. Miestna učiteľka chodí k chlapcom dvakrát do týždňa, nepoznajú však normálny detský život s chodením do školy, hrami s rovesníkmi alebo hoci kopanie lopty na dvore vlastného domu, píše Daily Mail.

Kanun dáva rodine zabitej osoby právo na krvnú pomstu. To znamená, že môže beztrestne zabiť vraha alebo ktoréhokoľvek mužského člena jeho rodiny. Často to pokračuje až do takých krajností, kým nebudú zabití všetci muži v oboch rodinách.

Vraždy na základe krvnej pomsty sa v Albánsku nazývajú Gjakmarrja, doslova "bratie krvi" - ide o stredoveký zvyk, i keď niektorí historici tvrdia, že jeho korene sú ešte v dobe bronzovej. Za čias komunizmu tento zvyk prakticky vykorenili, s návratom demokracie sa však vrátila aj krvná pomsta a s ňou i mnoho ďalších aspektov zvykového práva, uvádza Daily Mail.

Aj v súčasnej dobe vplýva toto staré zvykové právo na život mnohých Albáncov bez ohľadu na to, či sú kresťania alebo moslimovia, predovšetkým v rodine, manželstve, pri náhrade škody alebo správaní sa v spoločnosti.

Kanun síce oficiálne zakazuje zabíjanie žien, detí a starcov, v praxi sa však na to neberie veľký ohľad, najmä v prípade, keď ide o deti mužského rodu. Preto sú niekedy aj celé rodiny odsúdené na domáce väzenie, konštatuje Daily Mail.

Albánske ministerstvo školstva v snahe pomôcť takýmto deťom, bez vlastnej viny odsúdeným na domáce väzenie, zorganizovalo učiteľov, ktorí deti niekoľkokrát navštevujú a poskytnú im aspoň základné vzdelanie. "Vo väčšine prípadov posielame učiteľov z najbližších škôl - najmä tých, ktoré deti učili aj predtým, v prípade, že normálne chodili do školy. Vyučovanie v takýchto podmienkach je ťažké, ale učitelia robia, čo môžu," povedal námestník albánskeho ministra školstva Halit Shamata.




Pridať príspevok môže len registrovaný používateľ, člen Motoride Klubu.