Zas nejaký "znalý" novinár... článok o crossách ,bahniakoch a pod. a on tam dá foto choprov.
[clanok www.cas.sk/clanok/127579/motorkari-jazdia-po-narodnych-... ]
Rev motora, rýchle prejazdy terénom, vyorané stopy po pneumatikách.
ilustračné foto Autor: Nový Čas
Jazdci na motorkách, štvorkolkách či snežných skútroch sa pri svojej záľube nevyhýbajú ani územiam národných parkov. Adrenalínových motoristov so zakrytými značkami, na ktorých strážcovia často nestačia, neodradil ani prísnejší zákon, podľa ktorého im hrozí aj väzenie. ČTK to povedali oslovení riaditelia národných parkov.
"Stretávame sa s týmto problémom dosť často. Hoci proti jazdcom zasahujeme, je to veľmi málo, nestačí to," uviedla riaditeľka Správy Národného parku Nízke Tatry Elena Gregorová. Nízke Tatry, najväčší národný park na Slovensku, motorkári vyhľadávajú pomerne často, rozsiahle podhorské územie im ponúka mnoho možností. Neprekáža im, že prírode škodia.
"Motorky vyryjú do terénu hlboké ryhy, spúšťajú tak silnú pôdnu eróziu, veľkým problémom je šírenie hluku, ktorý plaší zver," uviedol riaditeľ Národného parku Malá Fatra Peter Cáder. Kvílenie motorov môže na jar úplne prekaziť hniezdenie vzácnych vtákov či odplašiť zver od ich mláďat. Tie neskôr nevyhnutne čaká smrť, poznamenal Cáder.
Problémom je tiež znečistenie riek či močarísk vytekajúcimi ropnými látkami a olejmi pri prejazdoch. "U nás sú vzácne mokrade, vyskytujú sa v nich napríklad mlok karpatský či salamandra škvrnitá. Ak sa voda znečistí, mláďatá hynú," uviedol riaditeľ správy Národného parku Muránska planina Milan Boroš. Na Muráni sa zatiaľ s motorkármi stretávajú len sporadicky, ani tomuto územiu sa však jazdci úplne nevyhýbajú.
Jazda na motorke či štvorkolke je po prijatí prísnejšieho zákona v minulom roku trestným činom. V prípade dokázania čiernej jazdy hrozí vodičovi pokuta do výšky 66 eur (2000 korún), prípadne väzenie na jeden rok. Napriek tomu nelegálni jazdci do prírody chodia a podľa riaditeľov národných parkov ich zatiaľ zákon neodradil.
Problém s motorkármi narastá tiež v národných parkoch Slovenský raj a Slovenský kras. "Bude to ešte väčší problém, tých strojov je stále viac," uviedol riaditeľ Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek.
Hoci strážcovia prírody proti motorkárom zasahujú, nie vždy sú podľa Hájeka úspešní. Jazdci si totiž odmontujú značky, ich fotografovanie z diaľky preto nestačí. Pred peším strážcom zas ľahko v teréne uniknú a v lesoch za nimi nestačia ani terénne vozidlá.
Riešením sú často spoločné akcie s políciou. "Poznáme miesta, kam chodia, pri spoločných akciách s políciou s väčším počtom ľudí sa nám ich podarí zadržať," dodala Gregorová.
Autor: ČTK
|